Spørg Videnskaben

Spørg videnskaben
Køler det at drikke varme drikke, når Solen skinner?

Har du et spørgsmål til "Spørg Videnskaben"? Så stil det her!

Seneste nyheder på mail

Få vores nyheder via RSS-feeds

Få vores nyheder via facebook

Videnskab.dk på twitter

Videnskab.dk på youtube

Partnere

Sponsorer:

Mediepartnere:

Samarbejdspartnere:

Hvilke teknologier er der til at overføre strøm trådløst?


 

Hvilke teknologier er der til at overføre strøm trådløst?

Svar af professor Per Hedegård, Niels Bohr Institutet, Københavns Universitet:

Ikke mange. I alt fald ikke, hvis der menes elektrisk strøm. Elektrisk strøm er oftest elektroner i bevægelse, og det kræver som regel et materielt medium. Der findes dog apparater, hvor elektroner overføres fra et sted til et andet uden brug af ledninger. Det mest kendte eksempel er nok billedrøret i et gammeldags fjernsyn. I et elektronmikroskop flyver elektroner også fra sted til sted uden 'tråde'. Hvis der menes energi i stedet for strøm, er der adskillige, hvor mikrobølgeovenen og laseren nok er de mest velkendte. Her overføres energien i form af elektromagnetisk stråling. Naturen benytter sig faktisk også af trådløs energioverførsel i form af elektromagnetisk stråling. Tænk på vores ultimative energikilde, Solen, hvis energi overføres til jorden helt uden tråde. Endelig kunne der være tale om informationsoverførsel. Her er der utallige teknologier, der benytter elektromagnetisk stråling med forskellige bølgelængder: radio, tv, internet, mus, tastatur, højttalere, etc.

Har du en kommentar til denne artikel? Der er 6 kommentarer!
 
Af: Steen djervad 13. maj 2008 kl. 14:43
Hvis det var mit spørgsmål, ville jeg have spurgt, om vi snart kunne blive fri for elektriske ledninger i hjemmet, specielt ledninger til lamper er trælse.
Upassende indlæg
Vurder indlæg
+4
-2
 
Af: Frits Knudsen 17. maj 2008 kl. 15:33
Jeg synes, du springer over den mest nærliggende teknik til overførsel af elektrisk energi, og hvor teknikken også resulterer i en strøm: Den induktive. Den bruges ved ret stor effekt på induktionskomfurer. Et sted, hvor jeg arbejdede for nogle år siden, havde nogle af os adgangskort, som vi ikke behøvede at tage op af pungen, hvis det var gemt deri: Bare op til modtageren, så overførte læseren den energi, der skulle til for at identificere sig. Så vidt jeg ved, er der også nogle pacemakere, der oplades induktivt, så man ikke skal skære patienten op, hver gang batteriet er ved at løbe tomt. Og endelig er der jo krystalmodtageren, som hverken behøver batteri eller anden strømforsyning for at kunne aflyttes.
Upassende indlæg
Vurder indlæg
+1
-2
 
Af: Per Hedegård 22. maj 2008 kl. 08:59
Jeg er enig med Frits Knudsen i, at også induktion kan overføre strøm/energi trådløst, som det fx sker i et induktionskomfur. Det sker dog over meget korte afstande, og principielt er det ikke meget anderledes end et gammeldags gaskomfur, hvor der også sker trådløs energioverførset fra blusset til gryden. Problemet med disse teknologier er, at de er meget ineffektive når det drejer sig om at overføre energi over længere afstande. Hele pointen med ledninger (det være sig elektriske ledninger eller fiberkabler, som kan benyttes i visse laserteknologier) er, at ledningen med meget stor præcision 'guider' strømmen/energien fra et sted til et andet. Problemet med elektromagnetisk overførsel af energi er, at de har tendens til at brede sig ud overalt i rummet. Strålerne absorberes alle mulige steder og det meste af energien går til spilde. Hvis det er information man ønsker at fordele (og ikke energi), så er det jo oftest en fordel - tænk på al radio, tv og trådløs internetkommunikation. Men hvis det drejer sig om effektivt og præcist at flytte energi over lange fra A til B, så kommer man næppe uden om 'tråde'.
Upassende indlæg
Vurder indlæg
+3
-2
 
Af: Uffe Hellum 13. november 2008 kl. 22:34
Der er også overførsel af elektrisk information uden metalledninger i vores nerver. Her trigges en voldsom kemisk reaktion, som ledes langs en nervebane med tæt ved lysets hastighed, hvor signalet kan trigge en ny neuron. Der overføres ikke energi af betydning, men der er ikke metalledninger involveret; bare en kemisk bane isoleret elektrisk med fedt.
Upassende indlæg
Vurder indlæg
+2
-1
 
Af: Martin Axelsen 18. juni 2009 kl. 16:04

Nervebaner er da vel også en slags ledninger, de er jo tråde... :-) Angående hastigheden så kommer de slet ikke i nærheden af lysets hastighed (se bl.a. http://hypertextbook.com/facts/2002/DavidParizh.shtml)

Men der er jo også Nikola Tesla som eksperimenterede meget med trådløs overførsel af energi omkring år 1900, det ku jeg godt have tænkt mig var med i artiklen (Google: Nikola Tesla wireless power)

Upassende indlæg
Vurder indlæg
+1
-1
WiTricity (Trådløs strøm) 
Af: Michael Viskum 3. oktober 2009 kl. 15:44

Jeg synes man i svaret mangler at henvise til, at MIT allerede i 2007 demonstrerede forsøg med overførsel af strøm trådløst via induktion (kaldet WiTricity). Se fx


http://www.berlingske.dk/article/20070613/viden/106131109/


http://web.mit.edu/newsoffice/2007/wireless-0607.html

 

Upassende indlæg
Vurder indlæg
+2
0

Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt adgangskode

Angiv venligst e-mail og adgangskode

e-mail: Adgangskode:

Seneste nyheder

RELATERET



Prisvinder

Prisvinder

Videnskab dk har fået en fornem mediepris for kvalitetsjournalistik.

Læs: Videnskab.dk hædres for kvalitet på nettet

Seneste debat

Køler det at drikke varme...
Fysik og biologi (2 timer siden )
Af: Andreas Rasmussen
Akupunktur ER placebo...
angående fejlagtig forskningsformidling.. (2 timer siden )
Af: Dorte Wulff Dahl
Prygl til konspirationste...
SV:Neil Armstrong ved pyramiden  (3 timer siden )
Af: Carsten Brinch
Til debatforsiden