Spørg Videnskaben

Kan man dø af grin?
Kan man dø af grin?

Har du et spørgsmål til "Spørg Videnskaben"? Så stil det her!

Seneste nyheder på mail

Få vores nyheder via RSS-feeds

Få vores nyheder via facebook

Videnskab.dk på twitter

Videnskab.dk på youtube

Partnere

Sponsorer:

Mediepartnere:

Samarbejdspartnere:

Stenjægere huserer igen i ishavet

27. juli 2009 kl. 13:06

Rejseskibet er lavet af solidt egetræ, og det er ladet med et videnskabeligt hold og en buket af forskningsprojekter, som søger svar på store spørgsmål om Grønlands geologi og klima.


HJ Rink er træskibet af eg, som nu ligger ved Grønlands vestkyst. (Foto: GEUS) 

Som stenjæger i ishavet var geolog Christian Knudsen sidste sommer på feltarbejde langs Nordøstgrønlands kyst for at gennemføre en række forskningsprojekter. I år går turen langs det nordlige Grønlands vestkyst, og Christian Knudsen beskriver igen ekspeditionens arbejde i en blog på videnskab.dk.

Et hold af geologiske forskere er gået ombord i rejseskibet HJ Rink, et træskib af eg, der er bygget i Bogense i 1969 og har en fem mand stor grønlandsk besætning. Med en hydraulisk kran er det særdeles velegnet til forskningsformålet.

LÆS OGSÅ

Christian Knudsens blog: Stenjægeren i Ishavet

Geologer får lift med det sidste sejlførende ishavsskib 

Forskerne gransker de geologiske miljøer. De indsamler sand- og grusprøver lands indlandsisens rand, og benytter skibslejligheden til også at indsamle muslinger med henblik på at blive klogere på gammel blyforurening og klimaforandringer. Titaniumforekomster er også i fokus.

Ekspeditionsleder Christian Knudsen, der leder afdelingen for geologisk kortlægning på GEUS, beretter her på videnskab.dk løbende om forskningsarbejdet i det nordvestgrønlandske ishav.

Læs hans første indlæg her

Links

link ikonChristian Knudsens blog: Stenjægeren i Ishavet

Læs også på videnskab.dk:

link ikon rødGeologer får lift med det sidste sejlførende ishavsskib

link ikon rødNy iskerneboring er med til at løse gåden



Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt adgangskode

Angiv venligst e-mail og adgangskode

e-mail: Adgangskode:

Seneste nyheder

RELATERET


Emneord:

Ser du Paradise Hotel?

Ser du Paradise Hotel?

Du kan ikke gøre for, at du ser reality shows. Flere af programmerne er skruet sammen, så de minder om eventyr, der altid har fascineret os.

Læs: Derfor ser vi Paradise Hotel

Hvem er klogest?

Hvem er klogest?

SPØRG VIDENSKABEN: En læser spørger om det er hunden eller katten, der er det mest intelligente dyr. Svaret er ikke så ligetil, viser det sig.

Læs: Hvem er klogest - katte eller hunde?