
| Du er her: Nyheder om forskning og videnskab / Naturvidenskab / Rimfrost på marssonde | ||||||||||||||||||
|
Rimfrost på marssonde5. november 2009 kl. 14:46
NASA-sonden Mars Reconnaissance Orbiter har optaget billeder af den rimfrost-dækkede Phoenix-sonde på Mars.
Missionen sluttede i november sidste år, hvor vintermørket sænkede sig over de nordlige polaregne, så Phoenix ikke længere kunne producere nok strøm med sine solpaneler. På begge billeder er det frossen kuldioxid (tøris), der dækker området. Mængden af tøris vokser, når vinteren er ved at være slut og foråret nærmer sig. Laget af rimfrost er således tykkest på billedet optaget d. 22. august (til højre). Ved at studere billeder som disse kan forskerne lære mere om de årstidsbestemte ændringer i dette område.
Forskerne ville derfor gerne have optaget billeder af Phoenix-sondens landingsområde i september, fordi de regnede med, at rimfrost-laget her ville være tykkest. Desværre forhindrede tekniske problemer med MRO at optage billeder i september. Det er faktisk det største kamera, der nogensinde er blevet sendt af sted på en rummission til en anden planet.
Log ind
For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk Angiv venligst e-mail og kodeord |
|
||||||||||||||||
|