
| Du er her: Nyheder om forskning og videnskab / Bagsiden / Snegle boller til højre og venstre | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Snegle boller til højre og venstre1. januar 2009 kl. 04:00
Nogle snegle søger mod højre, mens andre søger mod venstre, når de skal have sex. Det kan give problemer, skriver engelske biologer i en videnskabelig artikel. Dansk professor er meget lidt imponeret.
Til hendes egen og vejlederens begejstring afslørede sommerens studier i laboratorierne på universitetet i Nottingham i England, at nogle snegle bevæger sig mod højre, mens andre bevæger sig mod venstre, når de har sex. Det er et problem, fordi det gør det umuligt for sneglene at parre sig med hinanden. Snoning driller under parringResultaterne er offentliggjort det engelske Biology Letters; et tidsskrift, som er peer reviewed, hvilket vil sige, at hver enkelt artikel er gennemlæst og kommenteret af fagfolk, før den bliver offentliggjort. Studierne er lavet på arten stor mosesnegl, Lymnaea stagnalis, som faktisk er Danmarks største ferskvandssnegl. Parringsproblemet opstår, fordi sneglenes huse snor sig mod enten højre eller venstre, og skallens snoning er med til at definere, hvilken vej sneglen bevæger sig f.eks. i forbindelse med sex - eller parring, som det hedder i dyreriget. Kan ikke findet det rigtige stedVidenskab.dk har bedt en dansk snegleekspert om at uddybe problemet.
»Hvis sneglen er venstresnoet, bevæger den sig på en bestemt måde, men hvis den anden snegl er højresnoet, bevæger den sig i den modsatte retning, og hansneglen kan ikke komme frem til det rigtige sted,« forklarer han. Åbenlys konklusionIfølge de engelske forskere afslører deres studier, at højredrejede snegle bruger højre hjernehalvdel til at udføre de fleste opgaver, mens venstresnoede snegle især bruger venstre hjernehalvdel - akkurat som mennesker bruger forskellige hjernehalvdele til forskellige opgaver. Men den konklusion er Thomas Krogsgaard Kristensen langt fra enig i. »Udviklingens historie har gjort, at en venstresnoet snegl kun er udviklet i venstre side. Derfor kan man selvfølgelig godt tale om, at noget af adfærdsbiologien sidder i venstre side af sneglen, for den anden side eksisterer slet ikke. Så det er ikke så underligt, at det hænger sådan sammen,« konstaterer Thomas Krogsgaard Kristensen. Snegle uden hjernerI det hele taget får den danske professor en noget flad fornemmelse af at læse artiklen.
»Jeg må sige, at jeg er lidt skuffet over, at de kalder det her peer reviewed, for det virker ikke grundigt undersøgt,« lyder det. Thomas Krogsgaard Kristensen påpeger, at 95 procent af sneglene har højresnoede skaller og kun en meget lille del - som han aldrig selv er stødt på - har venstresnoede skaller. »Så de har været heldige at finde ret mange, der var venstresnoede. Det er meget atypisk,« konstaterer han tørt. Mere sex i vinbjergsnegleDen danske forskningsprofessor synes, at der ligger en langt bedre parringshistorie i andre danske sneglearter som havesnegle og vinbjergsnegle.
»Uvurderlig erfaring«Den engelske biologistuderende Hayley Frend kan til gengæld dårligt få armene ned. Hun havde blot læst i tre år på Institut for Genetik på University of Nottingham, da hun i november fik offentliggjort sin første artikel i et videnskabeligt tidsskrift.
»Det var en uvurderlig erfaring at arbejde i laboratoriet hen over sommeren, men jeg havde aldrig forventet, at mit arbejde ville blive publiceret så hurtigt. Jeg er meget glad,« siger Haley Frend i en pressemeddelelse fra universitetet.
Log ind
For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk Angiv venligst e-mail og adgangskode |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|