
| Du er her: Nyheder om forskning og videnskab / Krop & Sundhed / Skjult astma får børn til at røre sig mindre | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Skjult astma får børn til at røre sig mindre22. april 2010 kl. 04:00
Børn med tendens til astma har ikke kun svært ved at klare hårde fysiske anstrengelser. De bevæger sig generelt langt mindre i hverdagen end andre børn, viser ny dansk forskning.
Nu viser en ny dansk undersøgelse, at også børn med tilbøjelighed til astma bevæger sig mere begrænset. Målinger af et par hundrede raske børns spontane bevægelser gennem fire uger afslører, at børn med de mest sarte luftveje - såkaldt skjult astma - bevæger sig langt mindre end andre børn. »Vi har fundet ud af, at børn med skjult astma bevæger sig 20 procent mindre end andre børn, og det er vel at mærke uden, at børnene selv eller deres forældre er klar over, at de er tilbøjelige til at have astma,« forklarer én af undersøgelsens bagmænd Hans Bisgaard, overlæge, dr.med. og leder af Europas førende forskningsenhed i børneastma, COPSAC under Dansk BørneAstma Center. En forskel på 20 procent svarer til den forskel, der er på, hvor meget raske drenge generelt bevæger sig i forhold til raske piger. Er målt på børn uden astmaForskerne satte en lille computer på størrelse med en halv tændstikæske om anklen på i alt 253 børn i femårsalderen. Computeren registrerede, hver gang børnene rørte sig gennem i alt fire uger på forskellige tidspunkter af året. De mange informationer blev sammenholdt med målinger af børnenes lungefunktion. Her kunne forskerne se en klar sammenhæng: Jo mere et barn har tendens til astma - altså jo sartere barnets luftveje er - des mindre bevæger det sig spontant i hverdagen. Video fra testlokalet:
»Det unikke her er, at vi har undersøgt den spontane fysiske aktivitet i hverdagen. Det er nyt, at den er påvirket af skjult astma, og det er værd at understrege, at børnene i øvrigt ikke havde nogen symptomer på astma,« konstaterer Hans Bisgaard, der også er klinisk professor ved Københavns Universitet. Kan man ud fra dette studie anbefale forældre at få deres barn tjekket for skjult astma, hvis det til hverdag bevæger sig mindre end andre børn?
»Det er langt vigtigere for børn end for voksne at dyrke motion, fordi børns udvikling forudsætter fysisk aktivitet. Deres muskler og koordination udvikles gennem bevægelse, og ikke mindst deres sociale udvikling er langt mere afhængig af deres fysiske formåen.« Ifølge professoren er de primære tegn på skjult astma »abnorm hostetendens, meget langvarig hoste i forbindelse med forkølelse, hoste om natten, tilfælde af åndenød og hyppige lungebetændelser.«
Forskernes resultater er netop offentliggjort i onlineversionen af det amerikanske tidsskrift Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Log ind
For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk Angiv venligst e-mail og adgangskode |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|