Spørg Videnskaben

Spørg videnskaben
Køler det at drikke varme drikke, når Solen skinner?

Har du et spørgsmål til "Spørg Videnskaben"? Så stil det her!

Seneste nyheder på mail

Få vores nyheder via RSS-feeds

Få vores nyheder via facebook

Videnskab.dk på twitter

Videnskab.dk på youtube

Partnere

Sponsorer:

Mediepartnere:

Samarbejdspartnere:

Høje spillere har dommeren imod sig

9. marts 2010 kl. 14:16

Hvis du er stor, vil du højst sandsynligt få dømt flere frispark imod dig på fodboldbanen end lave spillere. Det viser en ny undersøgelse af mere end 100.000 forseelser.


At kunne komme højest er godt i fodbold, men at være højest kan give bagslag, når dommeren dømmer.
At kunne komme højest er godt i fodbold, men at være højest kan give bagslag, når dommeren dømmer.  

Hollandske forskere mener, at når en dommer dømmer i tvivlstilfælde, bliver spillerens højde en faktor, som påvirker, hvad han dømmer.

Forskerne fra Erasmus University kiggede nærmere på en enorm mængde forseelser gennem syv sæsoner af tysk Bundesliga (85.262), Champions League (32.142), og tre VM-slutspil (6.440).

Samme træk gik igen:

Spillerne, som blev udpeget som synderne i tætte tacklinger, hovedstødsdueller, etc., var i gennemsnit højere end dem, som fik dommerafgørelsen til deres fordel.

Det skete også i tilfælde, hvor dommeren fløjtede, selvom der ikke var begået nogen forseelse overhovedet.

Tv-seere dømmer også uretfærdigt

Forskerne gennemførte også to eksperimenter, som støtter resultaterne fra datamaterialet. I det ene eksperiment skulle 120 frivillige (de fleste uden dommererfaring) se en duel mellem to spillere, hvor det var vanskeligt at afgøre frisparket.

LÆS OGSÅ

TEMA: Fodbold

Deltagerne var også her i væsentlig grad tilbøjelige til at dømme til fordel for den laveste spiller.

Hårdt i højden

I det andet eksperiment mente forsøgspersonerne for det meste, at når en lavere spiller falder efter en tackling eller duel, så skyldes det, at den højere spiller har begået en forseelse, som kvalificerer til et frispark.

Modsat stiger sandsynligheden for, at de ikke vil forbinde det med noget forkert, når en høj spiller bliver fældet, viser undersøgelsen.

I stedet vil man for eksempel tro, at spilleren prøver at filme, eller at vedkommende selv er skyld i, at han er nede og bide i græsstråene.

Snakker vi derimod om en klokkeklar fældning bagfra, spiller det ingen rolle om spilleren, som gør det, er 1,50 eller 2,10 centimeter. Så vanker der (minimum) frispark uanset højde.
 

Reference og links

How embodied cognitions affect judgments: Height-related attribution bias in football foul calls. Niels van Quaquebeke and Steffen R. Giessner, Journal of Sport and Exercise Psychology

Læs også på Videnskab.dk:

TEMA: Fodbold

Målmanden kan dirigere bolden

Fodbold er sjovere end løb

Fodbold gør os klogere på os selv

Topspillere brænder oftere straffespark



© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov

 

Har du en kommentar til denne artikel? Der er 1 kommentar!
Endelig 
Af: Martin Nielsen 10. marts 2010 kl. 11:39

 - en fordel for os lave mennesker... Vi skal finde os i at få mindre i løn og statistisk være mindre tiltrækkende, så det manglende da bare... Nu kan jeg så øv'e over, at jeg ikke blev professionel fodboldspiller, for det var da lige ved... Eller...

Upassende indlæg
Vurder indlæg
+4
0

Log ind

For at kunne kommentere på artikler på skal du være logget på som bruger af videnskab.dk
Opret ny bruger eller få tilsendt adgangskode

Angiv venligst e-mail og adgangskode

e-mail: Adgangskode:

Seneste nyheder

RELATERET


Emneord:

Prisvinder

Prisvinder

Videnskab dk har fået en fornem mediepris for kvalitetsjournalistik.

Læs: Videnskab.dk hædres for kvalitet på nettet

Vidste du: Smerte

Vidste du: Smerte

Dansk forskning viser, at smerte kan sprede sig til raske muskler, som slet ikke er kommet til skade.

Læs: Smerte smitter

Vidste du: Drukferier

Vidste du: Drukferier

På en skala fra ét til ti gav de unge i gennemsnit deres drukferie karakteren 8,2, når de skulle beskrive, hvor god den var. Hvis de havde været til læge, faldt deres glæde til 8,0.

Læs: Fem farer på drukferien